Odgrywają coraz większe znaczenie. W gąszczu ogromnej ilości oferowanych nam produktów, pomagają dokonywać wyborów zakupowych.
Dają bardzo duże prawdopodobieństwo, że produkt jaki oznaczają spełnia restrykcyjne wymogi certyfikacji.
Tylko o czym tak naprawdę nas informują?


  Unijne logo żywności ekologicznej. Oznacza produkty, zawierające w swoim składzie co najmniej 95% składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego (z wyjątkiem wody i soli, których się tu nie wlicza). Podstawowe założenia ekologicznej produkcji rolnej to m.in.:
- odżywianie roślin poprzez ekosystem gleby, a nie poprzez nawozy rozpuszczalne, w tym silnie rozpuszczalne nawozy azotowe. Dopuszczalne są jedynie nawozy mineralne o niskiej rozpuszczalności, oraz obornik, ale tylko wówczas gdy nie pochodzi z rolnictwa przemysłowego.
- dozwolone są środki ochrony roślin tylko w postaci produktów i substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mikrobiologicznego lub mineralnego. Jeśli substancje te nie są dostępne z naturalnych źródeł, ta sama substancja otrzymana w drodze syntezy, również może być wykorzystana (dotyczy m.in. użycia syntetycznych, nietoksycznych feromonów, wpływających na zachowanie szkodników).
- pasze dla zwierząt pozyskiwane są przede wszystkim z gospodarstwa, w którym zwierzęta są utrzymywane lub z innych gospodarstw ekologicznych w tym samym regionie. Wymaga się również, by zwierzęta były żywione paszami ekologicznymi, które spełniają potrzeby żywieniowe zwierząt na różnych etapach ich rozwoju. 
- profilaktyka weterynaryjna opiera się na doborze ras i linii hodowlanych, odpowiednich praktykach chowu, wysokiej jakości pasz, dostępie do wybiegów, odpowiedniej obsadzie, dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb zwierząt utrzymywanych w warunkach higieny. Zwierzęta muszą być leczone bezzwłocznie, by łagodzić ich cierpienie. W leczeniu weterynaryjnym muszą być stosowane naturalne środki i metody, zamiast alopatycznych związków chemicznych i antybiotyków. 
Mając taki certyfikat można stosować nazwę BIO - EKO - ORGANIC. Produkty tak oznakowane, nie powinny zawierać dodatkowo oznaczeń GMO FREE.
W celu zapewnienia, że produkty rolnictwa ekologicznego są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi wymogami, działania podejmowane na każdym etapie produkcji, przygotowania i dystrybucji produktów ekologicznych są kontrolowane przez jednostki certyfikujące.

Chroniona Nazwa Pochodzenia
Europejski znak przyznawany wyjątkowej jakości produktom regionalnym, których wszystkie surowce pochodzą z określonego obszaru geograficznego oraz wszystkie fazy wytwarzania mają miejsce na tym obszarze.
Polskie produkty oznaczone ChNP to m.in.: bryndza podhalańska, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca, miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny, oscypek, wiśnia nadwiślanka. 
Więcej na temat: www.trzyznakismaku.pl

Chronione Oznaczenie Geograficzne
Europejski znak przyznawany produktom regionalnym, których co najmniej jedna faza wytwarzania odbywa się na danym obszarze, a ich jakość, renoma lub inne cechy charakterystyczne związane są z pochodzeniem geograficznym.
Polskie produkty oznaczone ChOG to m.in.: andruty kaliskie, chleb prądnicki, jabłka grójeckie, jabłka łąckie, miód kurpiowski, obwarzanek krakowski, rogal świętomarciński, ser koryciński swojski, wielkopolski ser smażony.
Więcej na temat: www.trzyznakismaku.pl

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność
Europejski znak przyznawany produktom, które są wytwarzane z tradycyjnych surowców, według tradycyjnej receptury lub tradycyjnymi metodami. Nazwa takiego produktu odnosi się do jego specyficznego charakteru lub jest tradycyjnie stosowna dla tego produktu.
Polskie produkty oznaczone GTS to m.in.: półtorak, dwójniak, trójniak, czwórniak, kabanosy, olej rydzowy, pierekaczewnik.
Więcej na temat: www.trzyznakismaku.pl

Licencjonowany znak Przekreślonego Kłosa jest zarówno międzynarodowym jak i polskim symbolem bezpiecznej żywności bezglutenowej. Jego obecność na opakowaniu oznacza, że produkt jest przebadany pod kątem zawartości glutenu, a zakład produkcyjny audytowany.
Więcej na temat: www.przekreslonyklos.pl.
Niestety nie oznacza, że składniki produktu charakteryzują się wysoką jakością. Wiele produktów, oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa zawiera niekorzystne E-dodatki, podobnie jak żywność konwencjonalna. 


  Znak ekologiczny "Vegan", to znak handlowy przyznawany przez Towarzystwo Wegańskie (ang. Vegan Society). Symbolem tym mogą zostać oznaczone produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości i usługi. Oznaczone są nimi produkty spełniające następujące wymagania:
- produkt nie może zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (dotyczy to surowców, procesu produkcji i produktu końcowego),
- produkt nie może być testowany na zwierzętach,
- produkt jest wolny od składników roślinnych, które pochodzą z upraw genetycznie modyfikowanych,
- dania ze znakiem „Vegan” muszą być przygotowywane oddzielnie od potraw niewegańskich, powierzchnie i sprzęty muszą być dokładnie umyte przed wykorzystaniem w gotowaniu wegańskich potraw.

USDA Organic - amerykański znak ekologiczny przyznawany przez The National Organic Program.

Certyfikat produkcji ekologicznej przyznawany przez organizację działającą w ramach japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa.

Międzynarodowy znak certyfikacyjny Fairtrade powstał w 2002 roku i jest jednym z najbardziej znanych marek etycznych. Sa nim oznaczone produkty wyprodukowane z poszanowaniem standardów społecznych i ekologicznych. Znak jest udzielany produktom, z tzw. krajów rozwijających się czyli z Afryki, Amaryki Łacińskiej, Karaibów, Azji i Oceanii, przy których produkcji spełnione zostały kryteria zapewniające producentom (drobnym rolnikom i pracownikom plantacji) bezpieczne i sprawiedliwe warunki ich wytwarzania oraz godziwą zapłatę. 
Najpopularniejszymi produktami Fairtrade są m.in.: kawa, herbata, czekolada, kakao, cukier trzcinowy, banany, ananasy, bawełna.
Więcej na temat: www.fairtrade.org.pl
 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności

Zamknij